Opieszałość w Służbie Bożej. Dzień żalu na zakończenie starego roku liturgicznego. 25 listopada 2024r., wspomnienie Św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy,

25 listopada 2024r., we wspomnienie Św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy, Ksiądz Michał Woźnicki SDB podczas Mszy Św. w rycie rzymskim, odprawianej w domowej kaplicy katolickiego domu przy Placu Zmartwychwstania 1 w Baranowie wygłosił ogłoszenia i kazanie: “Opieszałość w Służbie Bożej. Dzień żalu na zakończenie starego roku liturgicznego” – do odsłuchania w ramach transmisji Mszy Św.- tutaj.

W ogłoszeniach Ksiądz Michał Woźnicki SDB poruszył kilka tematów.
W pierwszym, w odniesieniu do Pana ministranta i jego matki chrzestnej, Kapłan zwrócił m.in. uwagę na kwestię używanego języka podczas wspólnej modlitwy.
Kapłan mówił m.in:
“… jeżeli się modlisz ze starszą osobą, w ogóle z jakąkolwiek osobą, która nie umie mówić Ojcze nasz, czy Zdrowaś Mario po łacinie, żebyś ty mówił po łacinie (…) powinniśmy zawsze szukać jedności w modlitwie.(…)
Będziesz się sam modlił- módl się jak ci jest lżej, ale tu, bardziej ty się dostosuj pod tego człowieka, a nie żeby on miał mówić po łacinie. Dlaczego? W domu mówisz różaniec. W polskich domach ludzie się modlili w języku, który rozumieli, który znali (…)”

O telefonie od Pana Kołodzieja “… który chce tu [do Baranowa] przyjechać (…) chciałby też porozmawiać z księdzem i coś nagrać.
Mówię- na Mszę Św. niech Pan przyjedzie.
Jest to osoba, która w Warszawie, po marszu różańcowym pod Sejm, w rocznicę konstytucji parczewskiej, pytała Księdza o dusze dzieci z in vitro, a potem gdy się oddalił, to ów “nabijał” się z Księdza.
Temat ten Kapłan zakończył prośbą do wiernych o modlitwę za Pana Kołodzieja

Ksiądz podzielił się również radością z zakupu figurek do żłóbka na Boże Narodzenie

W kolejnym temacie Ksiądz nawiązał do relacji wiernej, która była świadkiem w Zakopanem na Krzeptówkach, gdy trzech kapłanów koncelebrowało nową mszę pogrzebową.
“…i co robią? Każdy bierze opłatek, bo nie wiadomo, czy ta konsekracja ważna jest, i trzech ich koncelebruje i trzech podnosi do góry. Dobrze, że tego nie widziałem bo bym się śmiał (…) Co by to wskazywało? Księża głupi nie są (…) dobrze kalkulują, i teraz czego to by był znak, że tych trzech podnosi w koncelebrze, każdy hostię do góry (…) Prawdopodobnie stopniowo do księży dochodzi świadomość, że koncelebra to jest ściema (…)”

Na początku kazania Ksiądz Woźnicki wskazał na piękną- trafną rozprawkę o protestantyzacji kościoła zamieszczoną dzisiaj przez Pana Dawida Mysiora w programie “Sprawki okiem katolika”

Następnie nawiązując do lektury książki “Rok liturgiczny” LKsiądz Woźnicki mówił m.in:
“Niedawno dzieliłem się, że kupiłem trzy tomy Piusa Parsche (…), prosiłem, żeby ktoś mnie, jak wie że to jest autor, którego nie powinienem był czytać, żeby mi powiedzieć.
Ja zacząłem czytać, a zaczęły przychodzić jakieś meldunki.
Jest słowo ks. biskupa Sanborna, które jest mi brać pod uwagę. Jednak Pius Parsch należał do tego skrzydła-lewego ruchu liturgicznego(…).
Rzecz jest, że z tego co ja przeczytałem z kapłana Piusa Parsche, trudno by było wyciągnąć wniosek, że nie wolno nam z tego skorzystać.(…)
…Nie mamy powodów, w tym co słyszeliśmy do tej pory, co ja czytałem z tego Piusa Parsche mieć wątpliwości, że dobrze nam w tym tygodniu znaleźć trzy spokojniejsze dni: jeden żeby żałować, [drugi] żeby dziękować i [trzeci] żeby prosić, przed rozpoczęciem nowego roku liturgicznego. Tak więc proszę się nie bać, że Ksiądz dziś o tym pierwszym dniu przeczyta…”
I tu Kapłan odczytał ze swoimi komentarzami fragment książki, mówiący o dniu żałowania za grzechy, m.in opieszałości w Służbie Bożej.

Ogłoszenia i kazanie z 25.11.2024 r. “Opieszałość w Służbie Bożej. Dzień żalu na zakończenie starego roku liturgicznego” – do odsłuchania w ramach transmisji Mszy Św.- tutaj.

Tego dnia Ksiądz Michał Woźnicki SDB odczytał (wraz ze stosownymi własnymi komentarzami-aktualizacjami) kolejny fragment, wydanego w 1866 roku: KATECHIZMU RZYMSKIEGO WEDŁUG UCHWAŁY Ś. SOBORU TRYDENTSKIEGO DLA PLEBANÓW UŁOŻONEGO, z rozkazu najprzód Piusa V., potem Klemensa XII.”
Fragment: “Nieprzyjaciele nasi: ciało, świat i szatan.” – do odsłuchania tutaj.