29 grudnia 2024r., w Niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia, po odmówieniu przez wiernych modlitwy różańcowej, Ksiądz Michał Woźnicki SDB podczas Mszy Św. w rycie rzymskim, odprawianej w domowej kaplicy katolickiego domu przy Placu Zmartwychwstania 1 w Baranowie wygłosił kazanie: “Żłóbek, krzyż, ołtarz. Naklęczmy się przed żłóbkiem.”– do odsłuchania w ramach transmisji Mszy Św.- tutaj.
Kapłan w kazaniu mówił m.in:
“Bóstwo przyobleka się w człowieczeństwo. To jest kenosis. To jest ogołocenie się Bóstwa. To co duchowe staje się cielesne, podlega prawom ciała- właśnie tej słabości. Dlatego ten żłóbek budowany jako odzwierciedlenie miejsca, gdzie Pan Jezus przychodzi w ten świat, od strony uczuć ludzkich- jest dla nas taki (…) sielankowy obraz(…) A to nie jest tak.
To jest obraz nędzy w jakiej Syn Boży wstępuje w ten świat. Nędzy ubogaconej obecnością dwóch osób: Matki Najświętszej i Św. Józefa, przywołanych przez aniołów pasterzy, zwierząt, które rozpoznają w Dzieciątku Pana. Więc żłóbek nas gorszy bo my tak nie jesteśmy. Dlatego ważne jest żebyśmy w żłóbku widzieli krzyż.
Pan Jezus przychodzi na ten sposób bo wie- misją, z którą przychodzi w ten świat jest że za nas umrze na krzyżu, żeby nas z grzechów, z pychy posianej przez grzech pierworodny wyrwać, żeby przywrócić drogę do- drogę w niebie.
Więc mamy żłóbek, mamy krzyż i coś dalej jest?
Dalej jest.
Urzeczywistnianie się tych rzeczywistości, w których Pan Bóg się nam w swojej zbawczej obecności jawi w żłóbku i na krzyżu w naszym “hic et nunc”- “tu i teraz”.
I gdzie to się dzieje?
To jest Ołtarz.
Te trzy rzeczywistości w jakiś sposób są razem, jedna do drugiej prowadzi. Żłóbek do krzyża, krzyż do Ołtarza.
Ale też właśnie Kościół tą mądrość ma, że mając Mszę Świętą, co roku nam żłóbek daje.
Napatrzcie się na żłóbek, naklęczcie się przed żłóbkiem, namódlcie się przed żłóbkiem…”
W dalszej części kazania Ksiądz Woźnicki m.in. odczytywał Bullę Quo primum témpore papieża Św. Piusa V, ustanawiającą “po wsze czasy” kanon Mszy Świętej.
Przed rozpoczęciem odczytywania tekstu Kapłan mówił m.in:
“Jakby ktoś miał w domu członków rodziny, którzy się dziwią: czemu ty tutaj [do Baranowa] przyjeżdżasz?
Na przykład (…) matka dzwoni: gdzie jesteście?
No jeszcze tu, i [matka] rzuca słuchawką- widocznie nie podoba jej się, że tutaj córka przyjeżdża, bo prawdopodobnie [matka] by chciała widzieć córkę na nowej mszy.
No to weźmy “recepturę” na nową mszę- tu bym wziął “krótką krytyczną analizę [novus ordo missae]” i receptę [Bullę Quo primum témpore] na Mszę Św. katolicką, po katolicku, dla katolików. Takim jestem, takim chcę być, chcę takim żyć i umrzeć.”
Całe kazanie Ks. Michała Woźnickiego SDB z 29.12.2024 r. – do odsłuchania w ramach transmisji Mszy Św.- tutaj.