Ks. Woźnicki: “Chcę umrzeć jako katolik, jako kapłan katolicki i jeszcze przysłużyć się duszom. Jak mam to zrobić?” Ks. Eugen Rissling w Warszawie: Msza Św. i wykład “Sytuacja Kościoła w Dzisiejszych Czasach – Ważne Aspekty”

23.05.2024 r. Ksiądz Michał Woźnicki SDB po rannej Mszy Św. w rycie rzymskim, odprawionej w domowej kaplicy przy Placu Zmartwychwstania 1 w Baranowie, udał się z dwojgiem wiernych, Panem Jakubem i swoją siostrą Iwoną do Warszawy na Mszę Św. i wykład Ks. Eugena Risslinga pt.: “Sytuacja Kościoła w Dzisiejszych Czasach – Ważne Aspekty”.
O wydarzeniu tym, około miesiąca wcześniej, poinformował Księdza Woźnickiego drogą mailową Pan Adrian Lenz- jeden z organizatorów spotkania.
Jak się później okazało Pan Adrian uczęszcza na niedzielne Msze Św. w rycie rzymskim odprawiane przez Księdza Rafała Trytka w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie.
Na spotkaniu w Warszawie Pan Adrian nie podał ręki Księdzu Woźnickiemu…

Organizatorzy spotkania na stronach CMRI Polska zapraszali do udziału “wszystkich Tradycyjnych Katolików w Polsce” informując, że uczestnicy dowiedzą się m.in.: “jak w praktyce żyć po katolicku w czasach obecnego zamętu i apostazji”.

Na plakacie informowano, że będzie to pierwsza oficjalna wizyta księdza związanego ze zgromadzeniem CMRI w Polsce.
“Ks. Eugen Rissling urodzony w Kazachstanie w 1965 roku. Wkrótce po przyjeździe do Niemiec w 1983r. rozpoczął naukę w seminarium pod okiem tradycyjnego biskupa Guntera Storcka (konsekrowanego przez bp Guerard des Lauriers) . W październiku 1989r. wyświęcony na kapłana w tradycyjnym rycie. Od tego czasu pełni posługę katolickiego kapłana głównie w południowych Niemczech. W 1995r. (już po śmierci bp. Storcka) ks. Rissling nawiązał kontakt z bp Markiem Pivarunasem CMRI i przyłączył się do jego apostolatu. Oprócz Niemiec, ks. Rissling pełnił lub pełni okazjonalną posługę duszpasterską w Czechach, Szwajcarii, Wielkiej Brytani. Regularnie występuje jako prelegent na Konferencjach Fatimskich – największym wydarzeniu na świecie skupiającym integralnych katolików.”

Ksiądz Eugen Rissling przyjmuje stanowisko sedewakantystyczne.

Spotkanie odbywało się w się w Warszawie przy ul. Kruczej 17.
Plakat informujący: ” Msza Święta i wykład” zawieszony był na drzwiach pod logiem Centrum Aktywizmu Klimatycznego “Gniazdo”

Po przybyciu na miejsce Ksiądz Woźnicki niemal w drzwiach spotkał Księdza Risslinga, przywitał się i w kilku słowach przedstawił się prelegentowi.
Odpowiadając na pytania Księdza Eugena Ksiądz Michał wskazał,że od 8 lat odprawia tradycyjną Mszę Św, że 6 lat temu został wyrzucony ze zgromadzenia salezjańskiego, a rok temu usunięty przez Franciszka ze stanu duchownego.
Po chwili rozmowy i usłyszeniu tych informacji Ksiądz Rissling wskazując na Księdza Woźnickiego stwierdził: “very important person”.

Po odmówionym przez wiernych różańcu, Ksiądz Rissling zaczął przygotowywać się do Mszy Św. W związku z tym, że nie było w tym momencie jeszcze ministranta Ksiądz Woźnicki pomagał Księdzu w założeniu szat liturgicznych.

Mszy Świętej wysłuchało trzynastu mężczyzn i trzy niewiasty.
Podczas Mszy Św. Ksiądz Eugen wygłosił kazanie.

W kazaniu Ksiądz Rissling nawiązując do uroczystości Zesłania Ducha Świętego mówił między innymi o tym, że Pan Bóg daje nam Łaskę małymi porcjami.
“Bóg jest łaskawy. Ponieważ nas zna- nie daje nam takich spektakularnych wydarzeń, ale daje nam Łaskę w małych dozach i najprawdopodobniej to jest dla nas lepsze, żeby w taki sposób przyjmować- adaptować Łaskę (…) Rośnijcie powoli ale ciągle”
Całe kazanie Ks. Eugena Risslinga – do odsłuchania tutaj (na kanale “Plac Zmartwychwstania 1, Baranowo”. Do połowy czerwca kazanie to nie zostało opublikowane przez organizatorów)

Po złożeniu Ofiary Mszy Św. i krótkiej przerwie Wielebnego Księdza Eugena i zebranych uczestników spotkania powitał Pan Adrian Lenz

Ks. Eugen Rissling wygłosił wykład pt. “Sytuacja Kościoła w Dzisiejszych Czasach – Ważne Aspekty”.
Na wysłuchanie wykładu doszło jeszcze bodaj 3 czy 4 mężczyzn.
Cały, jakże interesujący i ważny wykład Ks. Eugena Risslinga można wysłuchać na kanale organizatora spotkania: CMRI Polska – do odsłuchania tutaj

Uczestnicy spotkania zasadniczo z zainteresowaniem słuchali wykładu.
Wyjątkiem był… Pan redaktor Rafał Mossakowski, który w wielu momentach nie był zajęty słuchaniem, przyjmując często wręcz lekceważące szanownego prelegenta pozy…

Po wykładzie przyszedł czas na pytania. Po pytaniu świeckiego, dotyczącego uznawania dogmatów pytanie zadał Ksiądz Michał Woźnicki SDB:
“Przyjechałem zadać Księdzu jedno pytanie.
Jestem katolikiem. Chcę umrzeć jako katolik. Jest tu moja siostra- też chce umrzeć jako katolik. Jestem 66′ rocznik. Poszedłem do seminarium- do salezjanów, mając 26 lat, po wojsku. Byłem wewnętrznie zaręczony z dziewczyną-chcąc ślubu. Pan Jezus przyszedł i powołał mnie do życia zakonnego- kapłańskiego. W mojej rodzinie byli zakonnicy i kapłani. W 2000 roku byłem wyświęcony w Krakowie w novus ordo na kapłana – Salezjanina, nie mając w tamtym czasie żadnej świadomości i wiedzy o Tradycji Katolickie.
W 2016 roku, po 16 latach kapłaństwa, pracy w Polsce, w Sudanie jako misjonarz i byciu we Włoszech- dwa lata, zwróciłem się do Mszy Św. w rycie rzymskim widząc w Rzymie stan kościoła, stan swojej wiary i konkludując, że nasz święty założyciel- Św. Jan Bosko, jest święty i mógł być święty tylko dlatego, że wierzył wiarą katolicką, której my już nie uczymy i odprawiając Mszę Św, której ja nie znam. w 2016 roku nauczyłem sie odprawiać Mszę Św. w rycie rzymskim. Po miesiącu odprawiania Mszy Św. złozyyłem prywatny ślub Panu Bogu, że nigdy nie odprawię więcej nowej mszy. Przełozony był niezadowolony ale pozwolono mi odprawiać Mszę Św. w rycie rzymskim w kościele. Mogę powiedzieć, że przywróciłem Mszę Św. po 48 latach do kościoła w Poznaniu. Po pół roku przełożony wyrzucił Mszę , dzisiaj jestem wyrzucony ze zgromadzenia i przez Franciszka wyrzucony ze struktur duchowieństwa ad statum laicum.
Dla sedewakantystów nie jestem księdzem i nigdy [nim] nie byłem- imituję odprawianie Mszy, dla moich braci Salezjanów i katolików, w oficjalnym rozumieniu nie jestem katolikiem- jestem ekskomunikowany.
Chcę umrzeć jako katolik, jako kapłan katolicki i jeszcze przysłużyć się duszom.
Jak mam to zrobić?”

Ks. Eugen Rissling odpowiedział:
“Przede wszystkim jest to wspaniałe, że Łaska Chrystusa Cię prowadzi. I to jest bardzo ważne, że poznałeś tą kluczową prawdę, że bardzo przybliżyłeś się do tej tożsamości katolickiej, w swoim sercu, w swoim sumieniu zawsze byłeś katolikiem. Ale także wiemy, że są pewne pytania, zagadnienia jakby niezależne od nas, od naszych intencji. Czyli są zagadnienia niezależne, niezwiązane z naszymi grzechami, ale my musimy za nimi podążać. I w Twoim przypadku ta największa przeszkoda dla kręgów sedewakantystycznych, Ja nie lubię słowa sedewakantysta, jestem katolikiem ja nie określam się jako sedewakantysta określam się jako katolik. Jesteśmy katolikami, a sedewakantystami w określonym aspekcie. Kiedy ludzie pytają mnie czy jestem sedewakantystą, mówię, że jestem katolikiem. Mam nadzieję, że rozumiecie te rozróżnienia. Ale na ile rozumiem w twoim przypadku to pytanie to jest pytanie o ważność święceń.
Uczyłeś się, czułeś powołanie Boże ale w tej sytuacji stałeś się ofiarą jakieś sytuacji i ja znam podobne przypadki, kiedy ksiądz z kręgu kościoła novus ordo, my używamy tego określenie żeby rozróżnić, kiedy stał się świadomy tak samo jak Ty, że to nie jest moja droga, to nie jest droga katolicka, to nie jest droga jednego, świętego, apostolskiego Kościoła założonego przez Jezusa Chrystusa, że to co Watykan robi to nie jest Kościół Katolicki, to co się dzieje od dekad to nie jest Kościół katolicki, że oni studiowali i stali się świadomi, że jest problem ze święceniami novus ordo, że najbardziej problematyczny jest ryt święceń biskupich, że forma słowa nie odzwierciedla tego, co ma się wydarzyć.
Papież Leon XIII napisał dokument na temat ważności święceń anglikańskich. Nie chcę teraz wchodzić w szczegóły, nie ma czasu ale doszedł do wniosku, ponieważ tam w tych święceniach jest defekt w formie, forma jest: przyjmij Ducha Świętego ale po co? Nie jest wyrażone po co. My otrzymujemy po części Ducha Świętego w Chrzcie, w Bierzmowaniu, Duch Święty jest zawsze aktywny. I kiedy porównujemy Jego [papieża] argumenty i zastosujemy je do święceń novus ordo, a szczególnie do konsekracji biskupich to koniecznie dojdziemy do wniosku: Jeżeli Leon XIII ma rację i konsekracje anglikańskie są nieważne to musimy to samo stwierdzić o rytach novus ordo dotyczących konsekracji biskupich. Jesteś dorosłym człowiekiem, masz doświadczenie w pracy duszpasterskiej i rozumiesz, że to nie jest atak osobisty. Ci księża, których znam, w tej samej sytuacji co Ty- tak ogólnie, czyli stwierdzili muszę jakoś naprawić ten defekt przyłączyli się do katolickiego biskupa- ” sedewakantysty”, dokończyli, zakończyli studia- formację i zostali wyświęceni w tradycyjnym rycie po to by wypalić- usunąć wszelkie wątpliwości. Jeden z naszych biskupów jest takim moim bliskim przyjacielem- biskup Espina z Argentyny i w zeszłym tygodniu napisał mi, na koniec maja wyświęcę na kapłana byłego księdza novus ordo i on jest z nami w seminarium już od dwóch albo trzech lat i ze zdjęcia wynika, że nie jest młodzieniaszkiem być może młodszy niż my i my tak się umówiliśmy, że on zostanie w naszym seminarium, nie będzie odprawiał Mszy Św. dokończy formację i zostanie wyświęcony na kapłana i to jest to, czego Tobie życzę z całego serca pragnąc dla Ciebie wszystkiego najlepszego. Żeby podjąć prawidłowe decyzje ale oczywiście jeżeli poprosiłbyś mnie abym pomógł w tej komunikacji do biskupa to możesz to zrobić- to Twoja decyzja, będą potrzebne bardzo poważne dyskusje. Spytam biskupa Pivarunasa co on o tym myśli i jakie są Jego warunki.
Ja jestem prostym kapłanem. To nie jest moja odpowiedzialność.
Z doświadczenia jestem sobie w stanie wyobrazić co powinno się wydarzyć. Jeżeli to jest takie poważne pragnienie to musimy się na poważnie zastanowić co robić. To jest moja odpowiedź”
“Dziękuję” – odpowiedział Ksiądz Woźnicki
Ksiądz Rissling kontynuował:
“Tutaj nie gramy, nie ryzykujemy, nie możemy tu ryzykować, tu trzeba postąpić właściwie”
“Dziękuję” – odpowiedział powtórnie Ksiądz Michał Woźnicki SDB

Pytanie Księdza Woźnickiego i odpowiedź Księdza Risslinga – do odsłuchania tutaj

Po modlitwie na zakończenie spotkania Ksiądz Eugen Rissling poprosił Księdza Woźnickiego do wspólnego zdjęcia, które wykonał tłumacz- Pan Tomasz- jeden z organizatorów spotkania. Zdjęcie to nie ukazało się w żadnej z relacji z tego spotkania…

Po oficjalnym zakończeniu spotkania Ksiądz Woźnicki rozmawiał dłuższą chwilę z Księdzem Risslingiem na sali oraz przed budynkiem.

Na zakończenie Ksiądz Michał Woźnicki SDB poprosił Księdza Eugena Risslinga o kapłańskie błogosławieństwo.

Po czym Ksiądz Eugen Rissling ponownie zaprosił Księdza Woźnickiego do wspólnego zdjęcia. W drodze powrotnej do Poznania Ksiądz Michał wraz z wiernymi modlił się o dobre owoce tego spotkania.

Do zauważenia:
W materiałach zamieszczonych przez organizatorów na youtubowym kanale CMRI Polska pierwotnie (31 maja) umieszczono wyłącznie sam wykład Ks. Risslinga.
Dopiero kilka dni później, po dopytywaniu Pana Adriana Lenza przez będącego zaangażowanym uczestnikiem spotkania- Pana “brata” Grzegorza, o zamieszczenie nagrania z pytań do prelegenta, na kanale CMRI Polska pojawiła się wyłącznie odpowiedź Księdza Risslinga.
Nie zamieszczono natomiast ani pytania zadanego przez Księdza Woźnickiego ani też nie wskazano z imienia i nazwiska Księdza Michała nadając materiałowi tytuł “Rada dla kapłana przychodzącego z Novus Ordo”…

Na fecebookowym profilu “Okiem katolika” do którego odsyła świecka osoba prowadząca internetową stronę CMRI Polska materiał opisano jako: “porada dana zagubionemu kapłanowi”.

Nie zamieszczono też nigdzie powitania Pana Adriana Lenza ani też wykonanego przez organizatorów wspólnego zdjęcia księży.

Dlaczego organizatorzy dokonali takiej cenzury? Organizatorzy czyli kto?
Konkretna osoba, oraz konkretne osoby które o odbytym wydarzeniu informowały w przestrzeni internetu.

Jakub Zygarłowski