“Metropolitalny Sąd Duchowny w ogóle z tą sprawą nie ma nic wspólnego”

28 września 2021 r. Ks. Michał Woźnicki SDB odebrał wezwanie “do stawienia się w siedzibie Metropolitalnego Sądu Duchownego przy ul. Ostrów Tumski 5 w Poznaniu (Polska) w dniu 30 października 2021 r. o godz. 10:00 w celu przedstawienia ks. Michałowi Woźnickiemu oskarżenia, zebranych dowodów i udzielenia możliwości obrony, także przy pomocy patrona kościelnego, wobec wniesionych wobec niego oskarżeń o popełnienie przestępstw o których mowa w kan. 1364 par 1, 1371 n 1 i 2, 1373 oraz 1384 KPK/1983”
Wezwanie to podpisał Ks. Mikołaj Graja- instruktor oraz ks. Tomasz Olejnik SDB- notariusz

Do wezwania było dołączone pismo ks. Angela Fernandeza Artime- Przełożonego Generalnego Towarzystwa Św. Franciszka Salezego, w którym w drugim punkcie  DEKRETU Ks. generał Artime napisał:
DELEGUJĘ ks. Mikołajowi Graji członkowi Metropolitalnego Sądu Duchownego Archidiecezji Poznańskiej niezbędne uprawnienia do pełnienia zadania Instruktora we wszczętym postępowaniu karno administracyjnym, na podstawie kan. 1720 KPK”

30 października 2010 r. ok godz. 9:35, do sekretariatu Metropolitalnego Sądu Duchownego przy ul. Ostrów Tumski 5 w Poznaniu, przy którym prowadziła trasa “26 Pieszej Pielgrzymki w obronie Mszy” udało się troje Wiernych: Pan Jakub, Pan Jarosław i Pani Anna.
Wierni przez siedem minut próbowali bezskutecznie zostawić w sekretariacie, za potwierdzeniem kopii, podpisane przez Księdza Michała Woźnickiego SDB pismo w tej sprawie.
Zapis całej rozmowy w Metropolitalnym Sądzie Duchownym – do obejrzenia tutaj.

Prowadząca sekretariat siostra zakonna poproszona o przyjęcie i potwierdzenie otrzymania pisma wypowiadała szokujące słowa, m.in.:
Ja nie mogę Panu potwierdzić. (…)
Ja mam takie polecenie. (…)
Mi nie wolno tego listu przyjąć. (…)
Ja mogę przyjąć ten list, tylko nie mogę Panu potwierdzić. Takie mam polecenie od księdza Graji.
Proszę ze mną nie dyskutować, bo ja wykonuję polecenia.(…)
Ja polecenie mam od księdza Graji: mogę przyjąć – nie potwierdzać.(…)
Ja nie potwierdzę Panu bo mi zakazano. Dopiero miałam telefon, że list mogę przyjąć – bez potwierdzania.

Na pytanie wiernych: kto siostrze zakazał potwierdzania przyjęcia pisma, siostra odpowiedziała, że ksiądz Graja.
Wierni zapytali zatem o kogoś przełożonego nad księdzem Grają.
Siostra bez wahania wskazała: “ksiądz Olejnik”

Tymczasem w czwartym punkcie pisma ks. generał Artime mianuje księdza Tomasza Olejnika SDB jedynie “Notariuszem dla wszystkich aktów nakazanego procesu karno administracyjnego” Nic nie pisze o tym, że ksiądz Olejnik (zakonnik-Salezjanin) ma być przełożonym księdza Graji (księdza diecezjalnego – członka Metropolitalnego Sądu Duchownego Archidiecezji Poznańskiej)

Po 7 minutach siostra otworzyła przyciskiem drzwi zewnętrzne Metropolitalnego Sądu Duchownego.
Do korytarza weszli ks. Tomasz Olejnik SDB, a za nim ks. Mikołaj Graja.
Pierwszy podszedł do uchylonych drzwi od sekretariatu Ks. Olejnik i spojrzał przez szparę. Zauważył Wiernych w środku i od razu schował się za drzwiami – nie wszedł do pomieszczenia sekretariatu!


Do sekretariatu wszedł za to ksiądz Graja, który po wymianie zdań w końcu podpisał odbiór pisma od Księdza Michała Woźnickiego SDB, które było adresowane:
Wielebny Ksiądz Mikołaj Graja- Instruktor
Metropolitalny Sąd Duchowny
Ostrów Tumski 5 w Poznaniu
PoznańKsiądz Graja- członkowi Metropolitalnego Sądu Duchownego Archidiecezji Poznańskiej podpisując odbiór nie wpisuje jednak daty odbioru pisma, uzupełnia ją dopiero na wezwanie wiernego, po czym na prośbę o przystawienie pieczątki przekazuje zaskakujące wiadomości:
“To nie jest sprawa sądowa, to nie jest sprawa sądowa.
Metropolitalnego Sądu Duchownego to nie jest sprawa. (…)

Nazwany, przez Księdza Woźnickiego “Kretaczem” ksiądz Graja, gestykulując rękoma, kontynuuje:

My po prostu…, ja… wynajmujemy dzisiaj pomieszczenie od sądu. Nic więcej.
To trzeba do Salezjan, do Inspektorii we Wrocławiu złożyć wtedy, bo to oni prowadzą tę sprawę
Towarzystwo Św. Franciszka Salezego prowadzi tę sprawę, nie Metropolitalny Sąd Duchowny ani nie Archidiecezja Poznańska. (…)
Metropolitalny Sąd Duchowny w ogóle z tą sprawą nie ma nic wspólnego! (…)

Nazwany, przez Księdza Woźnickiego “Kretaczem” ksiądz Graja dalej kontynuuje:
Tylko pomieszczenie tutaj, nie…? jest… ten… bo to… prowadzi Towarzystwo Salezjańskie, nie..?
Wierny, Pan Jarosław pyta: Czy to nic nie znaczy, że tutaj się odbywa?
ksiądz Graja wymachując rękoma odpowiada:
Nie ! Nic ! Totalnie nie ma znaczenia.
Pan Jarosław dopytuje: “Równie dobrze mogłoby to być w hotelu, tak?
Ksiądz Graja: teoretycznie tak, tak!
Pan Jarosław pyta dalej: I to by miało te same konsekwencje?
Te same konsekwencje, tak – potwierdza Ks. Graja i kontynuuje : po prosu pomieszczenie jest tutaj. Totalnie… żadnych innych tutaj… uwarunkowań, nie…?

Wierny- Pan Jakub wyraża uzasadnioną wątpliwość – zarzut.
Nie uważa ksiądz, że to powinno było być podane w informacji do Księdza (Woźnickiego)?

Po chwili od tych słów do pomieszczenia sekretariatu wchodzi, ze wzrokiem i miną jak wytrawny agent prowadzący, ksiądz Tomasz Olejnik SDB, który badawczo lustruje wzrokiem stół, i leżące na nim, pisma.


W tym czasie ks. Graja tłumaczy się: ale ja nie napisałem nigdzie…, w żadnej informacji nie było powiedziane, że ani Archidiecezja Poznańska prowadzi cokolwiek, ani Metropolitalny Sąd Duchowny. Nigdzie nie było podane- takie rzeczy…

Zbulwersowani zachowaniem osób duchownych i słów, które usłyszeli w przed chwilą w Metropolitalnym Sądzie Duchownym wierni wyszli na zewnątrz.
Z radością do ich uszu doszedł śpiew katolików: prawego katolickiego Kapłana i wiernych stojących przed bramą sądu.

Zapis całej rozmowy w Metropolitalnym Sądzie Duchownym – do obejrzenia tutaj.
Ks. Michał Woźnicki SDB wypowiedział się w tej sprawie podczas dalszej drogi na trasie ” 26 Pieszej Pielgrzymki w obronie Mszy Św. do Tulec – do odsłuchania tutaj,
podczas ogłoszeń 31.10.2021 r. – do odsłuchania tutaj,
oraz szczegółowo zanalizował całe zdarzenie podczas ogłoszeń 01.11.2021 – do odsłuchania tutaj.

W dokumencie, który Ksiądz Woźnicki otrzymał 28.09.2021 r. ks. generał Artime napisał. m.in. że “z przeprowadzonych dochodzeń wynika, że ks. Woźnicki publicznie krytykuje Konstytucje, Dekrety i Deklaracje Soboru Watykańskiego II; odzruca jako bezprawną celebrację Eucharystii według Missale Romanum ogłoszonego przez św. Pawła VI w dniu 6 kwietnia 1969 r.; otwarcie krytykuje nauczanie Ojca Świętego i Biskupów; podczas przepowiadania używa obraźliwych określeń wobec władz kościelnych; z pogardą i szyderstwem upublicznia decyzje podjęte wobec niego przez Przełożonych i otwarcie im się sprzeciwia; publicznie ujawnia swoje idee za pomocą internetu, rozpowszechniając skandal i zamieszanie wśród wiernych.”