O duszach zapóźnionych- o niedbalstwie w rzeczach drobnych

07.03.2022 r. w święto Św. Tomasza z Akwinu Doktora i Wyznawcy Ks. Michał Woźnicki SDB podczas Mszy Św. w rycie rzymskim wygłosił Kazanie “O duszach zapóźnionych- o niedbalstwie w rzeczach drobnych”- do odsłuchania tutaj
Kazanie Kapłan oparł na kolejnym rozdziale z książki dominikanina Ks. Garrigou-Lagrange: “Trzy okresy życia wewnętrznego”.
Autor pisze m.in.:
“Niedbalstwo w drobnych rzeczach wydaje się samo w sobie lekkie ale może stać się poważne w następstwach”
“W Służbie Bożej rzeczy które wydają się małe, same przez się są wielkie przez swój związek z celem ostatecznym- z Bogiem- godnym miłości ponad wszystko.”
“Zaniedbywanie małych rzeczy w Służbie Bożej prowadzi dość szybko do zaniedbania wielkich, np. u kapłana lub zakonnika prowadzi ono do odmówienia oficjum (czyli brewiarza) bez prawdziwej pobożności, zaniedbanie przygotowania się do Mszy Św., odprawianie jej z pośpiechem lub uczestnictwa w niej bez potrzebnej uwagi. Do zastępowania dziękczynienia przez odmawianie części obowiązującego oficjum, tak że powoli zanika wszelka pobożność osobista ustępując miejsca pobożności niejako oficjalnej i zewnętrznej.”

Ksiądz Woźnicki dodawał swój komentarz mówiąc m.in:
“Stajemy się Faryzeuszami, obłudnikami.
A kto wprowadzał posoborowie, Sobór i posoborowie? Ci, którzy uczestniczyli, słuchali Skarbu największego Kościoła bez nabożności, którzy sprawowali (Mszę Św.) bez nabożności- tej prawdziwej, zastąpili ją zewnętrzną.
Dlatego Skarb przestał znaczyć. Perła przestała być perłą. Stała się “starym butem”. Pobożność oficjalna i zewnętrzna.
Przestało to grozić duszom, na drodze przywracania w Kościele Najświętszej Ofiary Mszy? (…) Nie!.
Przestało to grozić kapłanom, którzy wrócili do Mszy, przyszli do Mszy Św. w rycie rzymskim, wiernym, którzy chodzą na Mszę Św. w rycie rzymskim?
Pobożność zewnętrzna i oficjalna?
Nie! Może tym bardziej grozi.”

Wieczorem Ksiądz Michał Woźnicki SDB wygłosił  “98” Katechezę na podstawie Katechizmu Ks. prof. Franciszka Spirago- do odsłuchania tutaj

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *