Rozprawa karna – napaść na ministranta

19.10.2021 r. w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto odbyła się pierwsza rozprawa z oskarżenia prywatnego pana Jakuba Zygarłowskiego przeciw Panom Adrianowi H. i Dawidowi M., którzy rok temu , w święto Św. Wojciecha 23.04.2020 r. po wcześniejszym zakłócaniu polowej Mszy Św. dokonali napaści na pana ministranta.
Film z tego zdarzenia sprzed roku – do obejrzenia tutaj

Podczas rozprawy pojednawczej, która odbyła się  10.09.2021 r. wynajęty Pan mecenas wyrażając w imieniu oskarżonych skruchę oraz proponował przekazanie kwoty 1000 zł ( tysiąca zł.)
Pan ministrant, ze względu na to, że sprawa dotyczy Mszy Św. w rycie rzymskim, a głównym poszkodowanym jest Pan Bóg – nie przystał wówczas na ugodę.

19.10.2021 r. w sądzie oskarżeni przystąpili do ataku, Pan Adrian H. kłamał. Napaść na Pana ministranta próbował przedstawić jako “zatrzymanie obywatelskie”…
Oskarżeni odmówili odpowiedzi na pytania pana ministranta występującego w roli oskarżyciela prywatnego.

Pan Jakub Zygarłowski w swoim wystąpieniu wskazywał panu sędziemu na pobudki napaści z tytułu wyznawanej religii katolickiej.
Warty zauważenia jest fakt iż realizując głoszony wszem i wobec i rygorystycznie , acz wybiórczo egzekwowany przez policję sądową nakaz zakrywania ust i nosa pan ministrant występował w sali rozpraw w masce przeciwgazowej z napisem na niej: “mówią, że jest pandemia NOŚ MASKĘ”
Widać ten model- nowszy model maski p-gaz przypadł panu sędziemu bardziej do gustu, gdyż trzy miesiące wcześniej ten sam sędzia Pan Sławomir Szymański za nałożenie maski przeciwgazowej skazał pana Jakuba na trzy dni aresztu…
– o aresztowaniu Pana ministranta –  szczegóły tutaj
– wyjściu z więzienia i nieludzkich tam warunkach szczegóły tutaj

Rozprawa trwała ponad 6 godzin. Swoje zeznania składali oraz odpowiadali na pytania stron świadkowie zdarzenia. Najpierw Pani Renata, później Pani Lucyna.

Jako ostatni zeznawał Ksiądz Michał Woźnicki SDB, który odpowiadając na pytania pana sędziego, pana ministranta oraz oskarżonych rozlegle opisywał sprawę zmagania o przywrócenie Mszy Św. w rycie rzymskim do salezjańskiego kościoła przy Wronieckiej 9 oraz sprawę Pana Adrian H., który wcześniej niejednokrotnie niepokoił Kapłana oraz wiernych.

Na zakończenie rozprawy Pan Sędzia wskazał termin kolejnej rozprawy na 30 listopada 2021r. o godz. 9:00
Na pytania pana ministranta będzie odpowiadać powołany świadek – rektor Domu Salezjańskiego przy Wronieckiej 9 ks. Arkadiusz Szymczak SDB.

O tej rozprawie odbytej w Sądzie Rejonowym w dniu 19.10.2021 r. Ks. Michał Woźnicki SDB opowiedział podczas głoszonego wieczorem słowa do odsłuchania tutaj